Nieuws

TaalTornado: uniek taalspel voor nieuwkomers

Stilte voor de storm... Op vrijdag 25 september raast TaalTornado door het stadhuis van Antwerpen. Vijftig nieuwkomers komen er samen om op een speelse en verbindende manier Nederlands te oefenen en vooral veel plezier te beleven aan taal.

Sven Peeters, medewerker CVO Encora, verwoordt het als volgt: “Van geuren en smaken formuleren tot woordslangen, van woordenlijstjes opbouwen tot babbeldomino’s, van woordzoekers tot associatiewolken: elk taalniveau, van eenvoudig tot complex, draagt bij zodat die avond het Nederlands hoorbaar én zichtbaar meer en meer de ruimte inneemt.”

TaalTornado is een innovatief concept van CVO Encora en verschillende Antwerpse partners, met Creatief Schrijven vzw als organisator.

 

Van De Schrijfwijzen naar TaalTornado

Creatief Schrijven organiseert op 2 oktober samen met 70 bibliotheken de negende editie van De Schrijfwijzen, het creatiefste dictee. “Mensen die pas de Nederlandse taal leren, vormen nog geen doelgroep voor De Schrijfwijzen,” vertelt An Leenders, directeur van Creatief Schrijven. “Aangezien we bij zoveel mogelijk mensen de liefde voor onze taal willen aanwakkeren, gingen wij daarom op zoek naar een laagdrempelig format, een afgeleide van De Schrijfwijzen, en de geschikte partners en zo ontstond ‘TaalTornado’.”

CVO Encora nam het voortouw. Samen met verschillende andere Antwerpse partners (CVO Antwerpen, LBC, Vitant, Centrum voor Basiseducatie Ligo en Atlas) ontwikkelden zij nieuwe taalopdrachten die in verschillende actieve spelrondes gespeeld worden. Gesteund door moedertaalsprekers gaan de nieuwkomers de strijd aan in een ware TaalTornado. En wanneer de tornado aan het einde van de avond gaat liggen, blijft er vooral veel nieuwe taal, plezier en verbinding achter. Want iedereen die meedoet, is een winnaar.

 

Belangrijk pilootproject

In de marge van De Schrijfwijzen volgt Creatief Schrijven al twee jaar de taalavonturen van nieuwkomers en toont daarover filmpjes op de finale van De Schrijfwijzen. Partner daarin is CVO Encora. Nu gaan beide organisaties een stap verder. 

Wat begon als een reeks persoonlijke taalverhalen, groeit uit tot een pilootproject dat taal, ontmoeting en stedelijke diversiteit samenbrengt. 

Nabilla Ait Daoud, Antwerps schepen bevoegd voor Onderwijs, Personeel, Kinderopvang, Sociale Economie en Integratie en Inburgering, is enthousiast over dit initiatief:

"Wie wil deelnemen aan het leven in onze stad, heeft taal nodig. In Antwerpen is het Nederlands onze gedeelde taal. Niet om verschillen uit te wissen, maar om mensen met elkaar te verbinden – het is de lijm die onze stad samenhoudt. Wie Nederlands spreekt, vindt sneller zijn weg naar werk, opleiding, verenigingen en nieuwe contacten. Het is de kortste weg naar betrokken burgerschap en zelfredzaamheid. Daarom zijn initiatieven zoals TaalTornado zo waardevol: ze maken van taal niet alleen een leermoment, maar ook een moment van ontmoeting, integratie en plezier.”

 

TaalTornado is helaas volzet, er zijn geen plaatsen meer beschikbaar voor deelnemers en publiek.

 

Ook poëzie voor nieuwkomers dankzij BUURTgedicht

Op dinsdag 29 september is er het Slotmoment van BUURTgedicht, een laagdrempelig Berchems schrijfproject, waarbij 46 nieuwkomers elk op hun eigen taalniveau Nederlands, poëzie schreven, begeleid door schrijfdocenten van Creatief Schrijven vzw. 

23 gedichten werden geselecteerd en verschijnen op A2-affiche, vormgeving door Laura Broux. De affiches worden ook verder in het district Berchem verspreid. Alle affiches en teksten bekijk je hier.

 

 

Creatief Schrijven vzw faciliteert TaalTornado als organisator van De Schrijfwijzen, met de steun van Stad Antwerpen en Nationale Loterij, in samenwerking met CVO Encora, CVO Antwerpen, LBC, Vitant, Centrum voor Basiseducatie Ligo en Atlas.

BUURTgedicht: project en realisatie Creatief Schrijven vzw, met de steun van District Berchem, in samenwerking met CVO Encora.

 

Beeld: CVO Encora

Gepubliceerd op

25 sep 2026